Rasy psów narażone na choroby stawów
Decydując się na uczynienie członkiem rodziny dużego psa, powinniśmy pamiętać, że z wiekiem zagrożenie chorobami stawów u pupila będzie rosło. Im większa waga i ciężar, tym musimy być ostrożniejsi. Dbałość o odpowiednią dawkę ruchu, zbilansowaną dietę oraz suplementację to konieczność. Które rasy są szczególnie narażone na problemy układu kostno-szkieletowego? Odpowiedź jest bardzo prosta: duże.
Labrador retriever
Ulubieniec mediów, koncernów reklamowych i rodzin. Cierpliwy towarzysz zabaw, energiczny i gotowy do każdego szaleństwa, a przy tym piękny i spokojny. Niestety, oprócz tych idealnych cech, retrievery to pupile zagrożone wieloma chorobami. Najczęściej zapadają na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych. Dlatego opieka nad nimi wymaga regularnych badań radiologicznych.
Rolą właściciela jest przede wszystkim pilnowanie wagi psa – zbyt duża prowadzi do kalectwa oraz zapewnianie ruchu. Labradory mają mocno zbudowane łapy, kark oraz tułów. Dodatkowe obciążenie kilogramami wykoślawia stawy, narażając zwierzę na rosnący ból. Uszkodzona chrząstka regeneruje się bardzo wolno, przez co zwyrodnienia stopniowo zwiększają swój obszar.
Owczarek niemiecki
Choroba zwyrodnieniowa u owczarków pojawia się zawsze, choć często trudno pogodzić się z tą myślą, gdy nasz przyjaciel jest małą, puchatą kulką. Degeneracja chrząstki stawowej postępuje wraz z wiekiem. Na kościach bioder i stawach kolanowych pojawiają się wyrośle kostne – twarde wypustki, zwane też ogniskami twardnienia. Jednocześnie zwierzę może zacząć chorować na osteochondrozę, czyli dystrofię kręgosłupa. Do przyczyn jej rozwoju zalicza się przede wszystkim nieprawidłowe odżywianie (np. zbyt małe dawki soli i białka) i zbyt mało ruchu w młodości.
Berneńczyk
Podobnie, jak inne duże psiaki, narażony jest na dysplazję. To dziedziczne obciążenie i można jedynie odwlec moment, gdy choroba da o sobie znać. Z racji wyjątkowo ciężkich łap i głowy u tej rasy, obejmuje ona zwykle staw kończyn przednich i łokciowy. Jednocześnie berneńczyki najczęściej cierpią na niedorozwoje kości udowych. Do 24 miesiąca życia należy oszczędzać zwierzaka, ograniczając intensywne treningi, ponieważ cały czas trwa rozwój kośćca i każda kontuzja może zakończyć się trwałym kalectwem. Zwykle już u rocznego berneńskiego można zaobserwować nadchodzące szybko zmiany – kuleje, ma upośledzone ruchy tylnych łap i chwiejny zad. Powinny to być dla nas wskazówki do tego, by jak najszybciej skonsultować ten stan z weterynarzem ortopedą.
Na problemy ze stawami szczególnie narażone starsze psy. By im pomóc, zaleca się suplementację Yarrowia Canifelox Mobility. Preparat zawiera zbilansowane drożdże Yarrowia lipolytica, które odpowiadają za poprawę gęstości mineralnej kości, a także kwasy Omega-3 i Omega-6, glukozaminę, która wpływa na wchłanialność witamin przez stawy, witaminę C i mangan. Suplementacja preparatem Mobility wpływa na kondycję kości i stawów, spowalniając postępującą z wiekiem chorobę. Sprawdzą się także składniki Yarrowia Canifelox Condition, które mają działanie przeciwzapalne.