Pies za mną chodzi, kot za mną chodzi… Dlaczego tak się dzieje?
Wyjątkowa więź pomiędzy opiekunem a jego zwierzęciem nie jest niczym niezwykłym. Czasami jednak jest ona na tyle kłopotliwa, że zaczyna wyglądać jak zaburzenie ze strony zwierzaka. Jeśli co rano boisz się, że potkniesz się o swojego psa lub kota, ten tekst jest właśnie dla Ciebie!
Pies lub kot drepczący krok w krok za swoim właścicielem to z pewnością rozczulający widok i dla wielu osób bardzo miły. Wraz z upływem czasu taki stan rzeczy jest jednak bardzo uciążliwy. Na przykład, kiedy właściciel jest w domu, to pies chodzi za nim krok w krok, popiskując lub szczekając i czeka tylko na moment, kiedy człowiek usiądzie, aby położyć mu się na kolanach lub przynajmniej towarzyszyć mu na kanapie. Kot może przeszkadzać w spokojnej pracy przy komputerze lub czytaniu książki, domagając się ciągłego głaskania lub uwagi. Zwierzęta potrafią budzić swoich właścicieli w nocy, marudzić tak dokuczliwie, że porzucają oni wszystkie dotychczasowe czynności, byle tylko spełniać zachcianki czworonogów.
Takie sytuacje są trudne, ale nie beznadziejne i można z pewnością poradzić sobie z psem i kotem chodzącym za właścicielem wszędzie. Podstawą jest ignorowanie wszystkich działań zwierzęcia, które nie są zgodne z Twoim życzeniem. Na przykład postaraj się siadać w ten sposób, aby kot nie mógł od razu zająć strategicznej pozycji na Twoich kolanach. To nie jest forma kary – przecież poświęcisz mu dostatecznie wiele czasu w dogodnym dla siebie momencie.
Na zwierzęce przylepy dobrze podziałają feromony. W sklepach dostępne są kocie feromony policzkowe podłączane do gniazdka w formie dyfuzora. Dla ludzi zapach będzie niewyczuwalny, natomiast koty poczują się zdecydowanie pewniej.
Czworonogom potrzebna jest rutyna. Z psem ustalić trzeba dogodny termin zabawy – na przykład, pomimo że w ciągu dnia nie ma się dla niego czasu, wieczorem na zwierzaka niech czeka porcja czułości z właścicielem. Zwierzak prędzej czy później się do tego przyzwyczai i to zaakceptuje.
Zwierzęce środowisko powinno być jak najbardziej urozmaicone. Psom warto zapewnić kontakty z innymi czworonogami, chociażby na zwierzęcych wybiegach. Kotom można przygotować osiatkowany balkon, aby także miały one możliwość kontaktu z otoczeniem i obserwacji. Wiele oznak nadmiernego przywiązania do swojego opiekuna wynikać może na przykład ze zwyczajnej nudy i trzeba to zmienić.