Gdy pies się nie słucha – co można zrobić bez płacenia za szkolenie?
Wspólne życie z psem to dużo nauki dla obu stron. Pies musi się przyzwyczaić do swoich opiekunów i do zasad obowiązujących w domu, natomiast ludzie powinni ze zrozumieniem i odpowiedzialnością podchodzić do niektórych zachowań zwierzaka. Co zrobić bez pomocy fachowca, jeżeli pies nie wykonuje Twoich poleceń?
Przede wszystkim warto sobie uświadomić, że pewne błędy wychowawcze popełnia się już w momencie, kiedy pies jest szczeniakiem. Twój pies nie słucha Cię, skacze na gości i domowników, a ma całkiem spore wymiary i jest to uciążliwe? A nie było może tak, że jeszcze w szczenięcych czasach zachęcany był do pieszczot polegających na „przytulaniu się” poprzez kładzenie przednich łap na ramionach ludzi? Tego typu przykłady można mnożyć.
Podstawą psiej sieci społecznej jest hierarchia. Pies to inteligentne stworzenie, które podporządkuje się jedynie osobie stojącej ponad nim. Jeżeli nie wypracujesz sobie tego stanowiska, zwierzak nigdy nie będzie Ci posłuszny. Przede wszystkim nie reaguj nerwowo. Twój pies nabrudził w domu lub coś zniszczył? Musisz nabrać dystansu, a nie od razu wpadać we wściekłość, bo to nic nie da. Nawet jeżeli czworonóg na taką sytuację zareaguje właściwie, to będzie to jedynie objaw lękowy, a nie ma on nic wspólnego z prawdziwym posłuszeństwem.
Wszelkie komendy wydawane psu muszą mieć jednakowe brzmienie. Ważne jest nagradzanie psa, ale tylko za prawidłowo wykonane polecenie. Jeżeli pies położy się, zamiast zrobić siad, przysmak mu się nie należy. W wychowaniu psa ważna jest konsekwencja. Weekendowa zabawa na spacerze w szarpanie i gryzienie smyczy powinna być dobrze przemyślana, bo w ciągu tygodnia o to samo będziesz na psa zły. Zwierzak tego nie zrozumie i nie będzie postępował według Twoich zasad.
Wiele problemów związanych z nieprawidłowym zachowaniem psa wynika tylko i wyłącznie z niedoboru ruchu. Psy dużych ras muszą mieć zapewnioną odpowiednią dawkę aktywności, także intelektualnej. Z psem ćwiczyć trzeba jak najczęściej, wykorzystując do tego wszelkie codzienne czynności.
Wiele psich zachowań jest nieodpowiednio interpretowanych przez ludzi. Na przykład oddawanie moczu w domu to nie jest złośliwość ze strony psa, a często oznaka uległości. Warczenie nie jest zabawą, lecz obroną psa, który chce pozostać sam. Gryzienie przedmiotów w domu nie jest robione na złość swojemu panu, ale może być oznaką niepewności, kiedy pies źle czuje się pozostając sam w domu.