Dlaczego małe psy zwykle żyją dłużej niż duże?
Siedmioletni pies niewielkiej rasy jest jeszcze w pełni sił, w wieku średnim. Tymczasem siedmiolatek należący do dużej rasy jest już niestety seniorem, na którego zdrowie należy szczególnie uważać. Dlaczego tak się dzieje?
Co mówią naukowcy?
Zdaniem naukowców każde dodatkowe dwa kilogramy masy psa skracają jego życie o miesiąc. Z czego to wynika? W przypadku szybkiego wzrostu dochodzi do równie szybkiego podziału komórek i ich rozwoju. Także jeśli chodzi o ich starzenie się, następuje ono szybciej.
Dodatkowo psy należące do ras dużych i olbrzymich mają większą skłonność do chorób nowotworowych. Do takich wniosków doszła między innymi Cornelia Kraus zajmująca się biologią ewolucyjną na Uniwersytecie w Getyndze. Rozwój nowotworu uzależniony jest od nieprawidłowego wzrostu komórek, do którego dojść może już w intensywnym okresie szczenięcym.
Określenie „stary pies” zależy więc nie od metrykalnego wieku psa, ale od jego wagi. W przypadku zwierząt ważących ponad 35 kilogramów już pięcioletnie psy nazywane są seniorami i wymagają odpowiedniej diety. Przypadku psów powyżej 25 kilogramów ta granica to 7 lat. Psy powyżej 7 kilogramów seniorami stają się około ósmego roku życia, a psy mniejsze niż 7 kilo – dopiero w wieku 10 lat.
Jak wydłużyć życie psa?
Oczywiście biologia swoją drogą, a praktyka – swoją. Istnieją sposoby, aby postarać się nieco wydłużyć życie psa (także rasy olbrzymiej). Podstawą jest odpowiednie żywienie i włączenie do codziennej diety jej zdrowych suplementów. Składniki Yarrowia Canifelox Condition wpływają na poprawę kondycji psów, także tych w starszym wieku. Produkt bazuje na unikatowych właściwościach drożdży Yarrowia lipolytica oraz wyjątkowej kompozycji estrów etylowych kwasów tłuszczowych. Obciążone stawy, ścięgna i więzadła starszych czworonogów wesprą składniki Yarrowia Canifelox Mobility. Preparat sprawdzi się także w profilaktyce chorób stawów u psów, które są na nie szczególnie narażone (na przykład u labradorów).
Aktywność fizyczna w przypadku starszych czworonogów nie powinna być całkowicie eliminowana, a jedynie dopasowywana do nowej sytuacji zdrowotnej zwierzęcia. Jeśli pies, pomimo wieku, nadal lubi zwiedzać okolicę w trakcie spacerów ze swym opiekunem i ma na to dość siły, wiek nie powinien stanowić przeszkody.