Pierwsza pomoc, gdy coś stanie się psu lub kotu
Zwierzęta, podobnie jak ludzie, narażone są niestety na urazy powstałe w wyniku nagłych sytuacji. Co zrobić, gdy pies lub kot ulegną wypadkowi (na przykład komunikacyjnemu)? Oto garść zasad, jak postępować, zanim zwierzę trafi do weterynarza.
-
Bezpieczne miejsce
Przed przystąpieniem do akcji ratunkowej swojego pupila sprawdź, czy dane miejsce jest bezpieczne dla was obojga. Zastosowanie ma metoda 3C – powinno być cicho, ciemno oraz ciepło. Jeżeli tak nie jest, możesz spróbować przenieść zwierzę. Uważaj, zwierzak w szoku może zaatakować!
-
Resuscytacja
Każda rana lub inne obrażenia wymagają pomocy, ale podstawą jest przywrócenie krążenia krwi w sytuacji, gdy doszło do zatrzymania akcji serca, połączonej z utratą świadomości oraz bezdechem. Podstawowe objawy to brak oddechu, brak wyczuwalnego tętna i rozszerzenie źrenic. Najpierw sprawdź przytomność zwierzęcia, krzycząc lub szczypiąc łapę zwierzaka. Nieprzytomne zwierzę połóż na prawym boku.
Przyłóż dłoń do klatki piersiowej zwierzęcia i obserwuj jej ruch. Tętno sprawdź, umieszczając dwa palce w pachwinie. Jeżeli nie wyczuwasz tych parametrów, udrożnij drogi oddechowe kota lub psa i odwiedź jego głowę do tyłu. Zegnij przednią kończynę w stawie łokciowym – miejsce na klatce piersiowej bezpośrednio pod zgięciem stanowi właściwy punkt ucisku. Następnie wykonaj 100 uciśnięć na minutę (koty i małe psy), 30 uciśnięć (średnie psy) i 15 uciśnięć (duże psy), poprzez objęcie dłonią klatki piersiowej. Co minutę sprawdzaj powrót funkcji życiowych zwierzęcia. Reanimację wykonuje się do momentu przywrócenia oddechu i akcji serca albo do chwili przybycia lekarza weterynarii.
Jeżeli jest wyczuwalne tętno, ale brakuje oddechu, należy rozpocząć sztuczne oddychanie. Usta przyłóż do nosa zwierzęcia i dwukrotnie wdmuchuj powietrze (w przypadku mniejszych zwierząt ustami objąć można zarówno nos, jak i pyszczek). Podczas wdechów obserwuj, czy unosi się klatka piersiowa. Młode zwierzę nie może otrzymać zbyt dużej dawki powietrza. Przeprowadź 15-20 oddechów na minutę i następnie zrób półminutową przerwę, aby sprawdzić, czy zwierzę zaczęło samodzielnie oddychać.
-
Krwawienie
W przypadku krwawienia u zwierzęcia, zwłaszcza jeżeli pochodzi ono z tętnicy (wówczas krew jest jasna i tryska z rany), należy je zatamować poprzez przyłożenie czystych gazików. Rany niczym nie przemywaj. Kiedy materiał przesiąknie, dołóż po prostu kolejną warstwę.