Odpowiednie nawodnienie zwierząt
Woda jest niezbędna do życia i stanowi najważniejszy składnik odżywczy w żywieniu zwierząt. Jest podstawową cząsteczką we wszechświecie. W około 70 – 80% beztłuszczowa masa ciała u kotów składa się z wody. Pełni mnóstwo funkcji, bez których zwierzęta nie byłby w stanie funkcjonować. Regulacja pobierania płynów przez zwierzę jest wieloczynnikowa i zlokalizowana w ośrodkowym układzie nerwowym.
W dużej mierze do utraty wody u psów i kotów dochodzi podczas oddychania oraz wydalania moczu i kału. Proces ten jest regularny, dlatego ważne jest codzienne uzupełnianie płynów, aby organizm mógł poprawnie funkcjonować. Główną funkcją wody jest transport składników odżywczych po całym organizmie. Umożliwia przenoszenie ważnych składników odżywczych do i z komórek ciała, dzięki czemu mogą zachodzić procesy życiowe. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego. Pomaga ona w trawieniu pokarmu i wchłanianiu składników odżywczych. Woda rozpuszcza sole nieorganiczne oraz część związków organicznych. Pomaga utrzymywać właściwą temperaturę ciała. Dodatkowo oczyszcza organizm z toksyn. Jest niezbędna dla układu kostno-stawowego, ponieważ zapewnia ruchliwość stawów. Stanowi ochronę dla płodu w trakcie ciąży, rdzenia kręgowego, mózgu oraz gałek ocznych. Woda ułatwia metabolizm, dzięki czemu pozwala na spalanie tkanki tłuszczowej. Każda istotna funkcja organizmu wymaga odpowiedniej ilości wody. Jeśli zwierzęciu brakuje wody w organizmie – może dojść do odwodnienia. W przypadku niedoboru wody nerki i wątroba są narażone na uszkodzenie a ich aktywność zaburzona.
Ważne jest, aby zapewniać stały dostęp do świeżej wody oraz kontrolowanie czy zwierzę ją pobiera. Szczególnie ważne jest to u zwierząt starszych, ponieważ uczucie pragnienia i chęci pobrania wody może się pojawić już na etapie odwodnienia. Ilość pobranej wody zależy od żywienia składu oraz typu pokarmu. Głodzenie psa powoduje znaczącą stratę wody z organizmu. Żywienie oparte na karmach mokrych dostarcza wody do organizmu, ponieważ charakteryzują się wysoką jej zawartością na poziomie 70-83%. Istnieją składniki pokarmowe, których zadaniem jest zwiększanie poboru wody przez zwierzę. Do nich należy chlorek sodu. Fontanny, automaty również mogą zwiększyć zainteresowanie zwierzęcia oraz jej pobranie. Takie rozwiązania są szczególnie ważne u zwierząt cierpiących na schorzenia układu moczowego.
Żywienie zwierzęcia karmą suchą, która zawiera jedynie 6-10% wody sprawia, że otrzymują one mniej płynów z pożywienia. Zbyt małe pobieranie wody lub brak dostępu do wody może spowodować odwodnienie zwierzęcia. Rozpoznanie niedoboru wody w organizmie można rozpoznać, wykonując test szczypania. W tym celu naciąga się skórę kota na ramieniu oraz puszcza. Czas wracania fałdu skórnego będzie oznaczał poziom nawodnienia. Suche i lepkie dziąsła będą świadczyć o odwodnieniu, ponieważ prawidłowe powinny być wilgotne. Ospałość, osowiałość oraz depresja nie są pożądanym zachowaniem u kotów zdrowych. Takie objawy powinny dać właścicielom do myślenia oraz podjęcia odpowiednich kroków. Wówczas natychmiast trzeba zwrócić uwagę na apetyt kota, jeśli odmawia jedzenia, należy pilnie udać się do weterynarza.
Woda jest niezbędna do funkcjonowania organizmu zwierzęcia. Bez niej organizm nie mógłby poprawnie funkcjonować. Dbaj o stały dostęp do świeżej wody oraz o zrównoważoną dietę swojego pupila.