Padaczka u psów
Padaczka to częsty problem u psów, ponieważ dotyka jednego pupila na sto. Jest schorzeniem o podłożu neurologicznym, objawiającym się najczęściej drgawkami, skurczami mięśni. Wynika z niepoprawnie funkcjonujących komórek mózgowych. Padaczka może być dziedziczona, wtedy mówi się o padaczce genetycznej lub objawowa, która jest spowodowana problemami strukturalnymi. Trzecim typem jest padaczka idiopatyczna, której pochodzenie jest nieznane, ale nie wyklucza się, że może mieć podłoże genetyczne. Właściwe rozpoznanie, wdrożenie odpowiedniego leczenia oraz nowych nawyków żywieniowych mogą dać dobre rokowania i szansę na złagodzenie napadów.
Diagnozowanie w kierunku epilepsji u psów polega na wykonaniu szeregu badań diagnostycznych. Trafne odnalezienie przyczyny powstawania napadów padaczkowych będzie kluczowa i będzie się przekładać na sukces procesu leczenia. W pierwszej kolejności wykonuje się pełną morfologię krwi wraz z profilem biochemicznym w celu oceny infekcji, anemii oraz nieprawidłowości w funkcjonowaniu wątroby oraz nerek. Dodatkowo należy dokonać analizy moczu, aby ustalić pracę nerek. Konieczne jest wykonanie badania obrazowego za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI). Celem jest sprawdzenie czy pacjent nie ma zmian strukturalnych w mózgu. Badaniem, które może pomóc w ustaleniu przyczyny napadów jest sondowanie płynu mózgowo-rdzeniowego (CSF).
Właściciele psów z padaczką bardzo często decydują się na zmianę diety oraz stylu życia. Z badań wynika, że prawie połowa decyduje się na podawanie preparatów w celu zmniejszenia częstotliwości napadów. Powszechnie się mówi, że zmiany należy zaczynać od zmienienia karmy. Musi być ona wysokiej jakości oraz wspaniałej przyswajalności. Forma karmy – sucha czy mokra zależą od preferencji pupila. W przypadku psów dużych, których masa ciała przekracza 30 kg sugeruje się, aby otrzymywały karmę suchą. Charakteryzuje się ona większą kalorycznością. Jednak należy stale monitorować wagę psa. Ważne jest, aby nie doprowadzić do nadwagi psa. Istotne jest unikanie soli w diecie u psów, które przyjmują leki bromkowe.
Zapewnij psu dużo świeżej, czystej wody przez cały czas.Badania dowodzą, że u psów suplementowanych olejem MCT (trójglicerydy średniołańcuchowe) zaobserwowano statystycznie istotną poprawę, zmniejszyła się ilość napadów drgawkowych, a nawet zauważali znaczną poprawę w obszarze skutków ubocznych spowodowanych lekami. Zmiana na lepszy dotyczyła również jakość życia pupili. Rezultaty badań jednoznacznie pokazują, że żywienie jest cennym narzędziem we wspieraniu leczenie psów chorych na epilepsję. Odpowiednio dobrany plan żywieniowy powinien uwzględniać leki, które przyjmuje pupil. Suplementy diety mogą wchodzić w interakcje z substancjami czynnymi, utrudniać wchłanianie i tym samym obniżać skuteczność. Dlatego przed rozpoczęciem suplementacji należy poprosić lekarza weterynarii lub dietetyka o konsultację.
Poznanie i identyfikacja uwarunkowań genetycznych powstawania padaczki będzie odgrywać kluczową kwestię podczas selekcji psów do hodowli oraz pomoże przyszłym właścicielom w decyzji czy będą w stanie zapewnić odpowiednią jakość życia pupila.