Jesienne wyzwania – Skin&Coat Dog
Jesień kojarzymy z wieloma rozkoszami: spacerami wśród kolorowych liści, kasztanami, pierwszymi wieczorami pod kocem przy kominku z herbatą i dobrą książką w ręku w towarzystwie rodziny i czworonożnych przyjaciół. Jednak dla zwierząt ta pora roku wiąże się najczęściej z alergią, kolejnym linieniem czy problemami skórnymi.
Zmiana sezonu może oznaczać nieprzyjemne swędzenia i infekcje skóry. Dla właścicieli jak i dla pupili jest to uciążliwy i intensywny czas, który niejednokrotnie powoduje frustrację. Mieszkania i domy sprząta się częściej, a i tak toną w sierści. Na podłodze i meblach gromadzą się kule futra. Wtedy właśnie odkurzacz staje się naszym wybawicielem, a każdy właściciel zadaje sobie pytanie: Jak można złagodzić intensywne linienie oraz zadbać o zdrową skórę pupila? Istnieje parę sposobów, które sprawią, że okres ten stanie się znacznie przyjemniejszy dla obydwu stron.
Wymiana okrywy włosowej jest fizjologicznym procesem, którego nie da się wyeliminować, trwa około 1,5 miesiąca a w konsekwencji prowadzi do uzyskania lśniącej i zdrowej sierści. Jest to okres, podczas którego pies zrzuca podszerstek. W ten sposób przygotowuje się do nadchodzących zmian temperatury. Zjawisko to występuje u czworonogów dwa razy do roku, w okresie wiosennym i jesiennym. Linienie u psów z gęstym podszerstkiem może się wiązać ze swędzeniem, ponieważ martwa sierść, która pozostaje przy skórze, może powodować dyskomfort i uczucie kłucia. Wrażliwe psy nie przestają się wtedy drapać, tym samym uszkadzają ciągłości naskórka. Regularne szczotkowanie przyczyni się do przyspieszenia zmiany okrywy włosowej u psa, rozprowadzenia naturalnych olei na sierści, które warunkują odpowiednie nawilżenie ochronę skóry oraz poprawiają jej krążenie. Pamiętajmy, aby delikatnie wykonywać zabiegi pielęgnacyjne, aby nie powodowały reakcji bólowych oraz podrażnień skóry. Właściwie wykonywane będą sprawiać pupilowi przyjemność, tym samym stanowią okazję do nawiązania trwałej więzi z psem a właścicielom pozwoli na wnikliwą obserwację stanu skóry zwierzęcia.
Sucha skóra w sezonie grzewczym?
Kiedy za oknem pada a dni są chłodniejsze, wkraczamy w okres ogrzewania, który powoduje zmiany w stanie skóry. Właściciele często obserwują u swoich pupili suchość, łupież, podrażnienia skóry, które mogą być reakcją na suche powietrze w mieszkaniu. Objawy te mogą powodować u zwierząt swędzenie. Wtedy należy obserwować częstotliwość drapania się u psa, jeżeli nie robi on tego nieustannie to sucha skóra nie jest poważnym problemem zdrowotnym i może być łatwo leczona. Natomiast jeśli widzimy, że pies czuje ciągle dyskomfort to należy udać się do lekarza weterynarii, ponieważ może to oznaczać wiele chorób np. grzybicę i zakażenia bakteryjne skóry, problemy hormonalne czy alergię. Aby pomóc psom poprawić ich komfort życia należy się zastanowić nad kupnem nawilżacza powietrza do domu. Będzie miał on korzystny wpływ nie tylko na skórę a także na drogi oddechowe wszystkich domowników. Na rynku jest dostępna również szeroka gama kosmetyków dla psów, które mogą być przydatne w przywróceniu odpowiedniego pH i nawilżenia skóry naszego pupila. Pamiętajmy również, żeby pies nie odpoczywał w okolicach grzejnika oraz by miał stały dostęp do czystej miski. Tymi działaniami zapobiegniemy jego odwodnieniu.
Odpowiednio zbilansowana dieta i suplementy
Sierść psa składa się głównie z białka, którego zawartość waha się od 65 do 95% w zależności od stopnia jego nawilżenia. Psy ras małych, długowłosych przeznaczają do 30 % białka z pożywienia, aby utrzymać dzienny wzrost sierści. Natomiast rasy średnie i duże, krótkowłose mogą wykorzystywać tylko 10 %. Jeżeli psy nie otrzymują prawidłowo zbilansowanej diety to ich organizm ukierunkowuje otrzymywane aminokwasy na ważniejsze funkcje organizmu, tym samym pozbawiają sierść odpowiedniego odżywienia. Dlatego przyjęło się, że skóra i sierść są głównymi wskaźnikami, które będą informować właściciela o nieprawidłowościach żywieniowych. Zaleca się, aby żywienie psa w okresie jesienno-zimowym szczególnie w czasie wymiany okrywy włosowej było wysokiej jakości, wzbogacone w witaminy E, A, C, D3 oraz kwasy tłuszczowe. Wyróżnia się ich trzy grupy:
- Omega-3 – najbogatszym i naturalnym źródłem są ryby. Wspomagają zdrowie skóry, sierści, pomagają zapobiegać wysuszeniu skóry, łuszczeniu się, swędzeniu i wypadaniu. Często stosowane podczas leczenia wspomagającego schorzeń takich jak atopia i inne choroby skóry przebiegające ze świądem.
- Omega-6 – źródłem są tłuszcze zwierzęce i oleje roślinne np. olej z ogórecznika, który wspiera funkcjonowanie bariery wodnej skóry, dzięki czemu skóra zachowuje prawidłową elastyczność, nawilżenie oraz nie przesusza się. Zalecany u psów z problemami dermatologicznym.
Częstym problemem jest niewłaściwy stosunek pomiędzy kwasami Omega 6 i 3.
- Omega-9 – źródłem są oleje roślinne i oleje z ryb np. oliwa z oliwek, olej z ogórecznika – wykazuje on właściwości stabilizujące metabolizm skóry, niweluje wszelkie podrażnienia wywołane stanami zapalnymi.
Produkt Canifelox Skin&Coat to kompleksowa formuła, wspierająca zdrowy wygląd skóry i sierści dla psów wszystkich ras, zalecana szczególnie w okresie wymiany okrywy włosowej, przy problemach z włosem szorstkim, matowym, pozbawionym połysku oraz przy nadmiernej jego utracie, a także u zwierząt predysponowanych do schorzeń o podłożu alergicznym. Specjalnie opracowana formuła w postaci bioestrów kwasów tłuszczowych cechuje się wysoką bioretencją, co gwarantuje najwyższą skutecznością działania i zapobiega przedwczesnemu wydalaniu z organizmu. Składniki aktywne preparatu wspierają prawidłowe odżywienie, nawilżenie i dotlenienie skóry. Dodatkowo preparat zawiera prawidłowy stosunek kwasów omega 3 do omega 6 wynoszący 3:1.
Należy pamiętać, że tylko odpowiednio zbilansowana dieta przez cały rok będzie wpływać na zdrowie psa. W zależności od rasy, rodzaju sierści i włosów, predyspozycji genetycznych należy indywidualnie dobierać suplementację, czas jej trwania oraz postępować zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdziemy na etykiecie. W tym celu warto się skonsultować z weterynarzem lub zoodietetykiem.