Wypadająca sierść u psa – norma, czy choroba?
Cały twój dywan jest zasłany psią sierścią? Duże jej ilości spadają podczas głaskania czy wspólnej zabawy? A może zauważasz jej dużo więcej niż zwykle przy wyczesywaniu i zacząłeś się martwić? Wypadanie sierści u psa nie musi być od razu objawem choroby, sezonowo psy tracą sierść, a u niektórych ras zachodzi to w bardzo znaczących ilościach. Wypadania sierści nie należy jednak lekceważyć – może ono być sygnałem o nieprawidłowościach w organizmie.
Sierść u psa tak naprawdę wypada przez cały rok. Zwraca to jednak naszą uwagę zwykle, gdy zaczynają się pojawiać jej znaczące ilości. Sezonowo psy tracą najwięcej sierści na wiosnę lub w jesieni. Jest to normalne zjawisko, które nie powinno wzbudzać niepokoju. Ich organizmy przygotowują się w ten sposób do zmiany średnich temperatur. W tym okresie warto wyczesywać psy codziennie, po spacerze, oraz często odkurzać mieszkanie.
Jednak wypadanie sierści może być sygnałem, że z organizmem naszego psa dzieje się coś nieprawidłowego. Najczęstszą przyczyną wypadania sierści są niedobory składników odżywczych, takich jak: kwasy tłuszczowe, witaminy, cynk, czy nadmiar substancji takich jak potas czy wapń. W tym wypadku należy zmienić dietę – jeśli gotuje się mu w domu, należy uzupełnić codzienne pożywienie o pokarmy zawierające potrzebne substancje. Jeśli stosujemy karmy kupowane warto odpowiednio dostosować karmę do wieku oraz rasy psa. Ważnym elementem będzie także właściwa suplementacja. Do tego idealnie nada się produkt skin&coat dog, zawierający estry kwasów tłuszczowych z witaminą E, A i D3, a także kwasy tłuszczowe DHA, EPA, ALA, GLA, które stanowią kluczowy element w utrzymaniu lśniącej sierści i zdrowej skóry. Odpowiedni dobór preparatu pomoże odżywić skórę i sierść twojego czworonoga.
Znaczące wypadanie włosia to także symptom wielu chorób. Warto się z nimi zapoznać, by w odpowiednim momencie udać się do lekarza weterynarii i uzyskać odpowiednie leczenie dla swojego czworonoga.
- Choroby hormonalne: niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy, zespół Cushinga (nadczynność kory nadnerczy), dysfunkcja jajnikowa, rogowacenie ciemne, przerost i zapalenie tarczki ogona,
- Atopowe zapalenie skóry
- Alergie: pokarmowa, wziewna, kontaktowa, alergiczne pchle zapalenie skóry
- Pasożyty i bakterie
- Podrażnienie kosmetykami lub substancjami insektobójczymi
- Grzybica
- Choroby genetyczne: wyłysienia rozjaśniające kolor sierści, ziarniniakowe zapalenie gruczołów łojowych
- Nerwica, depresja i stres
Zwykle w przypadku chorób warto sprawdzić, czy u psa pojawiają się inne objawy, takie jak świerzb, łupież, zmiana w pigmentacji włosa, nadmierne rogowacenie, zgrubienie skóry, zmiany ropne lub inne niepokojące symptomy w obrębie skóry. W przypadku pojawienia się ich warto od razu zgłosić się do lekarza weterynarii. Wyjątkiem mogą być suczki w trakcie połogu i laktacji – ich sierść wypada wówczas poprzez zmiany hormonalne zachodzące w organizmie.
Wypadanie sierści u psa nie musi być zawsze objawem choroby. Wiedza o sezonowym wypadaniu sierści i rozpoznanie tego etapu u czworonoga jest kluczem do tego, by oszczędzić sobie wiele niepokoju. Warto także co jakiś czas sprawdzać czy twój pupil otrzymuje właściwe ilości witamin i minerałów, zwłaszcza jeśli objawy skórne pojawiają się częściej. Właściwe odżywianie jest jednym z fundamentów zdrowia psa.