Skręt śledziony- jako nagły przypadek chirurgiczny
Skręt śledziony uważany jest za jeden z poważniejszych stanów chorobowych, spotykanych u zwierząt, który jest rozpoznawany zarówno jako samodzielna jednostka chorobowa lub łącznie z rozszerzaniem i skrętem żołądka.
Do choroby predysponowane są głównie psy o charakterystycznej budowie ciała – są to zwierzęta dużych ras i cechujące się głęboką klatka piersiową. Najczęściej są to:
- dogi niemieckie
- owczarki niemieckie
Choć schorzenie może być diagnozowane również u innych ras o podobnym schemacie budowy ciała. Z wywiadu możemy uzyskać informacje o wcześniejszym rozszerzeniu żołądka, nadmiernym wysiłku fizycznym, tarzaniu się oraz nudnościach.
W przebiegu tego stanu dochodzi do ostrego bólu brzucha i upośledzenia krążenia krwi, co skutkuje zapaścią układu krążenia. Taka sytuacja najczęściej spotykana w ostrym skręcie śledziony. W stanach przewlekłych choroby właściciele zgłaszają się z pacjentem wykazującym zaburzenia łaknienia, spadek masy ciała i wymioty.
Wśród objawów klinicznych stwierdzanych w czasie badania klinicznego widzimy:
- bladość błon śluzowych
- objawy rozwijania się rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego tzw. DIC
- częstoskurcz
- bolesność jamy brzusznej, wyczuwanie zmiany guzowatej
Podstawowe badanie morfologiczne krwi wskazuje:
- niedokrwistość
- małopłytkowość
- leukocytozę
Zastosowanie diagnostyki obrazowej w przypadku skrętu śledziony opiera się o : RTG lub USG
Przy podejrzeniu skrętu śledziony, zawsze należy przeprowadzić jak najszybszy i skrócony schemat badania klinicznego- pamiętamy że jest to pacjent z zagrożeniem życia.
Leczenie opiera się na przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego- usunięcia śledziony, który to powinno być przeprowadzony jak najszybciej po ustabilizowaniu pacjenta.
Po każdym zabiegu bardzo ważne jest przesłanie fragmentu wyciętej śledziony do badania histopatologicznego.
Szybkość powrotu do zdrowia uzależniona jest od stanu klinicznego pacjenta, czasu w jaki uda się przeprowadzić zabieg chirurgiczny i wieku zwierzęcia. Niezwykle ważne jest opieka pooperacyjna polegająca na podawanie płynów i monitoring pracy serca czy wdrożenie terapii przeciwdziałającej wykrzepianiu wewnątrznaczyniowemu – stosowanie heparyny.
Stworzony dla psów preparat condition: wspiera odporność organizmu, chroni komórki przed działaniem stresu oksydacyjnego i bardzo korzystnie wpływa na regeneracje tkanek- dzięki koncentracji w preparacie witamin A,E i D3. Kwasy tłuszczowe DHA, EPA i ALA- wspierają procesy przeciwzapalne tak ważne w prawidłowym gojeniu się ran.
lek. wet. A Wolska