Domowe przysmaki dla kota
Każdy z nas kojarzy słynnego, pomarańczowego kota, imieniem Garfield. Jedną z jego najbardziej charakterystycznych cech było ciągłe pożeranie ogromnych ilości jedzenia, zwłaszcza tego „ludzkiego”. Jego ukochanym daniem była lasagne – potrawa niezwykle tucząca, oparta na makaronie, mięsie mielonym, pomidorach i serze. Każdy kociarz zgodziłby się, że to tylko ujęcie żartobliwe, a swojego kota nigdy nie karmiliby tak tuczącym daniem. W każdej historii jest jednak ziarnko prawdy. Wszystkożerny Garfield być może został oparty na budowie kociego układu trawiennego, który jest przystosowany do częstego pobierania pokarmu.
Koci żołądek ma to do siebie, że nie magazynuje pokarmu, a trawi przyjętą ilość od razu. Dlatego twój kot może znowu poczuć głód w bardzo krótkim odstępie czasu od posiłku. Dla kotów karmienie dwa razy dziennie w ogromnych porcjach nie ma żadnego sensu – jednocześnie głodzimy go i przekarmiamy. Dużą lepszą metodą, zwłaszcza, gdy posiadasz stałe godziny pracy i długo nie ma cię w domu, jest zostawianie pupilowi ukrytych przysmaków. Nie dość, że dbasz o to, by nie brakowało mu pożywienia, polepszasz mu także nastrój, gdyż może on poćwiczyć żyłkę łowiecką. Oprócz zapewnienia dziennego zapotrzebowania na pokarm, przekąski mogą służyć do rozwoju więzi pomiędzy kotem i jego właścicielem, pomagać w tresurze, czy poprawiać zdrowie i kondycje, kiedy są odpowiednio zbilansowane. Do domowego wyrobu takich wspomagaczy kociego zdrowia na pewno przyda się Canifelox Gastro cat. Produkt ten usprawnia trawienie u kotów. W składzie znajdują się Yarrowia lipolytica działające jako prebiotyk, a zawierając również betaglukany i mannany oddziałuje pozytywnie również na układ immunologiczny; chlorella natomiast pozwoli oczyścić koci organizm z toksyn i metali ciężkich. Jednak jak w ogóle wziąć się za taki domowy wyrób kocich przekąsek?
Oczywiście należy pamiętać, że kocia dieta musi być odpowiednio zbilansowana, by nie okazało się, że przyjmuje on tylko puste kalorie, a ma niedobory witamin. Niestety większość przysmaków, które są do kupienia w sklepie opiera się na największej słabości kotów: lubią one jeść pokarmy atrakcyjne zapachowo i wzrokowo, ale niekoniecznie zdrowe. Dlatego zadedykowany dla swojego zwierzaka właściciel powinien poświęcić chwilę, by do domowego menu dodać parę rzeczy, które pupil może polubić. Przedstawiamy listę artykułów, którą każdy koci właściciel może użyć do tworzenia własnych przepisów na przekąski dla swojego czteronożnego przyjaciela.
- Drobne kawałeczki surowego mięsa lub wątróbki
- Skrawki ryby; tu jednak należy uważać na gatunek, gdyż niektóre z nich w za dużych ilościach rozkładają witaminę B1. Najzdrowsze ryby dla kotów to: łosoś, dorsz, szczupak, flądra, a także pstrąg.
- Paski suszonego mięsa; doskonały wybór, szczególnie dobry dla zębów, gdyż żucie pozwala zmniejszyć ilość kamienia nazębnego.
- Kabanosy; ale te wytworzone z mięsa, nie tylko aromatyzowane nim.
- Przysmaki naturalne, kremowe, półwilgotne; dostępne w sklepach, ale ze szczególną uwagą warto prześledzić ich skład.
- Melony, arbuzy; wiele kotów je uwielbia, a wybór ten szczególnie przyda się latem, kiedy mruczek mało pije, a te owoce mogą dostarczyć znaczącą ilość wody do jego organizmu.
- Dynia; choć w niewielkiej ilości, pozytywnie wpływa na koci układ trawienny.
- Żurawina; tak jak u ludzi, żurawina wspomaga układ moczowy, jest bogata w błonnik, witaminy i minerały. Ponadto spowalnia proces starzenia się i dba o kondycję sierści naszego pupila.
- Algi morskie; źródło żelaza, magnezu, wapnia, a także innych mikroelementów i witamin, zwiększają one odporność, chronią przed nowotworami i regulują poziom cukru. Koty lubią przede wszystkim ich rybny zapach, dlatego najlepiej mieszać je z karmą.
- Oliwki; w oliwkach znajdują się substancje, które działają na koty jak kocimiętka, jeśli twój pupil do nich należy, warto to wykorzystać.
Produkty te są łatwo dostępne. Warto przetestować, które z nich będą odpowiadać twojemu kotu, a za które z uniesionym ogonem podziękuje. Mimo metody prób i błędów, będziesz o wiele spokojniejszy, gdy kot pokocha nawet jedną z tych rzeczy – będziesz pewny, że spożywa coś zdrowego i dobrego dla niego samego. Pamiętaj, że nie zawsze musisz oferować mu je osobno, czasem można dorzucić coś do karmy, by zmiana nie była zaskakująca.