Jak dbać o psie serce?
Myśląc o zdrowiu naszego psa skupiamy się na tym, żeby się nie przeziębił, nie dostał zatrucia pokarmowego i bacznie obserwujemy stan jego futra oraz skóry. Kochamy go i chcemy, aby cieszył się dobrym samopoczuciem przez wiele lat. Przy tym wszystkim nie zapominajmy o jego sercu, w końcu to najważniejszy narząd w ciele, którego nawet lekko nierównomierna praca wytrąca z rytmu dnia.
Jak rozpoznać choroby serca?
Pierwsze objawy choroby są często niejednoznaczne, a przez to niestety nierzadko ignorowane przez właścicieli. Psiak może stać się mało aktywny, apatyczny, niechętny do zabaw a nawet spacerów. To pierwszy sygnał wysyłany przez czworonoga, że coś jest nie tak, dlatego nigdy nie powinien być przez nas spychany na margines. Zmęczenie następuje po nawet lekkim wysiłku, a zaawansowane stadium choroby może wiązać się z kaszlem, który początkowo zdarza się jedynie co jakiś czas, lecz z czasem staje się uporczywy i duszący. Mocno rozwinięte problemy z sercem prowadzą nawet do omdleń zwierzęcia, obrzęku brzucha, łap i pyska.
Jak leczyć zwierzę z takimi problemami?
Jak to zwykle bywa, tak i w tym przypadku czas działa na naszą niekorzyść. Najważniejsze jest wykonanie badań kardiologicznych, dzięki którym lekarz stwierdzi dokładną przyczynę problemów i zdecyduje o podjęciu kuracji farmakologicznej. Większość chorób kardiologicznych jest nieuleczalna i wymaga stosowania leków w celu poprawienia stanu pacjenta, jedynie w nielicznych przypadkach istnieje możliwość przeprowadzenia operacji, która zapewni zwierzakowi pełne zdrowie.
Nie mniej ważne od postawienia diagnozy jest nasza pomoc, która potrafi wiele zmienić w życiu milusińskiego.
Dieta
Kontrolowanie wagi i apetytu pupila jest istotnym elementem życia z narażonym na choroby lub przewlekle chorym zwierzęciem. Nadwaga to dodatkowe obciążenie dla jego serca, a o nią nietrudno. Niekiedy lekarz zaleca ograniczanie ruchu naszego czworonoga, poprzez przerywanie zbyt intensywnych zabaw i szaleństw, a to przekłada się na spalane przez niego kalorie. Nie ulega wątpliwości, że właściwa dieta, podobnie jak w przypadku ludzi, powinna być niskodokowa. Sól blokuje bowiem odpływ wody z organizmu, zwiększa ciśnienie i stanowi ryzyko niewydolności serca. Choć nie solimy potraw naszego zwierzaka, to nawet woda, którą mu podajemy może być wysokosodowa.
U niektórych czworonogów pojawia się niechęć do jedzenia, lub gwałtowne tracenie wagi nawet w przypadku zachowania apetytu. Chory organizm nie radzi sobie z przetwarzaniem pokarmu na niezbędne do życia elementy. Taki stan rzeczy może wymagać dodatkowej suplementacji, która pomoże zwierzakowi uzupełnić zapotrzebowanie, jakiego potrzebuje do codziennego funkcjonowania.
U psich niejadków sprawa wygląda nieco trudniej, bowiem nie możemy dopuścić do sytuacji, w której odmawiają swojego pokarmu. Upewnijmy się, że spożywają mniej karmy, niż potrzebują, zdarza się bowiem tak, że podając pokarm na miarki przekarmiamy naszych milusińskich.
Ćwiczenia
Ruch to klucz do zdrowego ciała i dobrego samopoczucia. Oczywiście w przypadku zwierząt borykających się z chorobami kardiologicznymi, jego nadmiar jest szkodliwy. To do nas należy ustalenie bezpiecznej granicy, której będziemy przestrzegać. Psy mają tendencję do ekscytowania się, która nie sprzyja uwadze na swój stan zdrowia. Nie możemy też wszystkiego zabraniać, gdyż trzymając pupila z dala od jego towarzyszy i zabaw uczynimy go nieszczęśliwym, a taki stan utrzymywany przez dłuższy czas prowadzi do depresji.
Obserwacja i kontrola
Nie zapominajmy o tym, aby trzymać rękę na pulsie. W przypadku rozpoznania możemy założyć notes, w którym zapiszemy codzienny stan zdrowia naszego milusińskiego i towarzyszące mu objawy. To będzie cenna informacja dla weterynarza o częstotliwości występowania problemów. Regularne wizyty to kolejny punkt, którego nie możemy pominąć w walce o zdrowie i szczęście pupila. Z problemami kardiologicznymi można żyć długo i szczęśliwie, stosując się do zaleceń lekarza.