Pięć pomysłów na zabawę ze szczeniakiem
Zabawa z psem to nie tylko przyjemna forma spędzania czasu dla zwierzęcia i jego właściciela, ale także jeden z kluczowych czynników prawidłowego rozwoju szczeniaka. Behawioryści oraz weterynarze podkreślają, iż brak czasu na wspólne harce w tym okresie skutkuje wieloma problemami u naszego podopiecznego. Istotne staje się więc zapewnienie wielu wrażeń, które zapewnią mu prawidłowy rozwój psychomotoryczny.
Patyki, dźwięki i świecidełka
Pomysły na zabawę powinny uwzględniać okresy rozwoju zwierzęcia. W pierwszej fazie – zwanej fazą ciekawości, gdy nasz przyjaciel ma około 6 – 8 tygodni, najlepszym rozwiązaniem jest zabawa ze wszystkim, co się rusza. Idealne stają się patyk oraz wszelkiego rodzaju piłeczki i zabawki z takimi gadżetami, jak sznurek, świecidełka, czy dzwonki. Patyki z wstążkami, dzwoniące lub świecące przy ruchu sprawdzą się doskonale. Bardzo lubianą jest piłka na przysmaki. Piłka grzechocze, kusi zapachem karmy i można ją gryźć do woli, bowiem jest przygotowana na atak drobnych psich zębów. Sztuczne kości, czy kolorowe kulki z luźno zwisającymi paskami materiału, wykonane z bezpiecznego tworzywa, to inny przykład atrakcyjnych zabawek dla każdego szczeniaka, które można napełnić cennym suplementem.
Oczywiście, zabawki należy dobierać z rozwagą – mając świadomość, że małe zwierzę jest niczym niemowlak – wszystkiego musi spróbować, a nie wszystko nadaje się do spożycia. Pies uczy się tego, jak zbudowane są poszczególne zabawki – rozpoznaje różne struktury (twardość, miękkość, szorstkość itp.) oraz oswaja z dźwiękami. Dlatego zaleca się piłki z dzwoneczkami w środku (najlepiej tak zabezpieczone, by pies nie mógł rozgryźć zabawki i połknąć małych elementów) oraz świecące przy podbijaniu. Nie trzeba tu skomplikowanych technik – zwykłe podrzucanie albo zabawa w zabieranie zwierzęciu zabawki, aby jej szukało lub podążało za ruchem naszej ręki, wystarczą.
W pierwszym okresie swego życia maluch eksploatuje otoczenie, co często kończy się pogryzieniem mebli, obuwia, czy książek. Zakup gryzaka lub smoczka dla szczeniąt zmniejszy ryzyko zniszczeń w naszym domu.
Chowanie i odnajdywanie
Gdy czworonóg osiąga 9 tydzień życia, wchodzi w fazę doskonalenia zachowań. Choć zdolność koncentracji ma wciąż na niskim poziomie i szybko się nudzi, zdolność nauki jest na poziomie najwyższym. To dobry moment na zabawy z ćwiczeniami pamięci – pokazywanie i chowanie przedmiotów, a także pierwsze próby z aportowaniem. W tym celu należy ograniczyć przestrzeń, w jakiej chowamy dany przedmiot – np. gumową zabawkę do jednego miejsca, np. kanapa, podłoga, przestrzeń pod stołem. Pokazujemy zabawkę, a następnie chowamy ją w danym miejscu, zachęcając przyjaciela do poszukiwań i nagradzając każde odnalezienie „zguby”.
Zabawa w lustro
Bardzo dobrą formą spędzania czasu (ze względu na ruch korzystną też dla właściciela) jest pokazywanie zwierzęciu rozmaitych ćwiczeń. Jest to popularna zabawa w lustro, stosowana także przy tresurze zwierząt. Psy w okresie 8 – 10 tygodnia życia naśladują. Warto postarać się o czas (i wygodny strój) na regularne ćwiczenia, podczas których pokazujemy zwierzakowi podskoki, turlanie się, leżenie. Idealna jest w tym momencie także nauka aportu, czy też podawania łapy, za które pies powinien otrzymać od nas drobną nagrodę (np. psie ciasteczko). Początkowo niekoniecznie ma ochotę biec za rzucanym przez nas patykiem. Do zabawy w lustro warto zapraszać starszych kolegów. Nasz pupil bardzo szybko nauczy się od nich, że rzucony patyk, czy zabawkę należy przynieść.
Zabawa w głaskanie
Gdy szczeniak ma około 10-12 tygodni staje się mocno wyczulony na wszelkie bodźce (hałas, kolory) i możemy zaobserwować u niego większą ostrożność, jeśli chodzi o zabawę, a nawet lęk przed dotychczas lubianymi formami rekreacji. Nie ma w tym nic złego! Warto pamiętać, że czas spędzany z psem to nie tylko aktywizacja do ruchu. Ważną część powinno stanowić też wyciszanie. Dlatego oprócz rozrywek takich, jak naśladownictwo, berek, czy nauka sztuczek, czworonóg potrzebuje także głaskania, tulenia i ciepłych słów. Szczególnie po intensywnym treningu fizycznym, jaki mu zapewniliśmy. W tym nasze zwierzaki nie różnią się od nas.
Powinniśmy wówczas skupić się na zabawach sensorycznych – dużo głaskać, przytulać i drapać, co daje duże poczucie bezpieczeństwa w tej trudnej fazie zapamiętywania bodźców negatywnych. Wspólne turlanie się, czy też zabawa w berka, zakończona przytulaniem to doskonała rekreacja. Dotyk, wydawanie odgłosów, które przyjaciel domu uczy się naśladować, to także ważny element zabawy – buduje poczucie więzi i bezpieczeństwa między nami.
***
Pamiętajmy też, że każdy zwierzak jest inny. Jednemu bardziej odpowiadać będą zabawy z gadżetami, innemu zaś rekreacja pod wodzą starszego przewodnika, na przykład psa sąsiada. Obserwujmy, co sprawia mu największą radość i nie uszczęśliwiajmy na siłę zabawą, której nie lubi.
Szczeniaka w intensywnym okresie rozwoju warto wesprzeć Yarrowia Canifelox Puppy. Jest to suplement przeznaczony dla psów do 12 miesiąca życia i zawierający cenne substancje immunostymulujące, jak spirulina, selen, czy drożdże yarrowia lipolytica, które wzmacniają odporność i regulują pracę układu pokarmowego.