Kocie choroby, które zauważysz gołym okiem
Bywa niestety tak, że Twój kot może zachorować i to na choroby, które dostrzeżesz u niego gołym okiem. Poznaj najczęstsze przypadłości, które łatwo rozpoznać i zasady profilaktyki.
Zapalenie pęcherza
Zapalenie dróg moczowych to jedna z częściej występujących u mruczków przypadłości. Objawia się przede wszystkim częstym oddawaniem moczu, bólem podczas wypróżniania się (miauczenie w kuwecie), lizaniem się po miejscach intymnych, oddawaniem moczu poza kuwetą, a także zabarwieniem żwirku na czerwono. Przyczyną tych schorzeń może być na przykład zła karma, nieodpowiednia do potrzeb wykastrowanych kotów. Czasami jest to również skutek obecności bakterii, wirusów, a w skrajnych przypadkach – także wynik nowotworu. Weterynarz przyjrzy się diecie zwierzaka, aby nie powstawały kryształy w drogach moczowych, zaleci również antybiotyki i środki przeciwbólowe.
Alergia pokarmowa
Koty domowe dość często cierpią na alergię lub nietolerancję pokarmową. Alergizująco działają na przykład ryby, jajka, mleko. Chory kot zaczyna się intensywnie drapać po głowie i szyi. Zaobserwować można przerzedzoną sierść u podstawy ucha. Jego skóra może być pokryta łupieżem, a także strupkami. Kot może oddawać stolce z dodatkiem krwi lub długotrwałą biegunkę. Podstawą jest prowadzenie przez około 3 miesiące diety eliminacyjnej, aby sprawdzić, jakie jest źródło problemów. Czasami u kota zastosowanie mają sterydy (nie powstrzymują one jednak świądu). Profilaktycznie zalecane jest podawanie kotu suplementu diety Yarrowia Canifelox Skin. Cat Jego skład z zawartością kwasów tłuszczowych DHA i EPA jest zalecany u zwierząt ze skłonnością do schorzeń o podłożu alergicznym.
Choroby zębów i przyzębia
Choroby zębów i przyzębia to jedna z częstszych przyczyn cierpienia kota. Przez ból zębów zwierzę traci apetyt. Chudnie, nie ma kondycji, jest osowiałe, rezygnuje z pieszczot. Częstym objawem chorób zębów jest nieprzyjemny zapach z pyszczka oraz ślinienie się. Płytkę oraz kamień nazębny można usunąć podczas zabiegu w gabinecie weterynaryjnym. Jeżeli dojdzie do pojawienia się ropnia, konieczne jest usunięcie chorego zęba oraz oczyszczenie zębodołu.
Nerki
Im starszy kot, tym większe ryzyko niewydolności nerek. Może się ona objawiać zmniejszeniem ilości oddawanego moczu a nawet całkowitym jego brakiem. Może to być stan nagły – ostra niewydolność nerek lub przewlekły (gdy nie zareagujemy dość szybko). Jeśli zaobserwujesz u swojego kota problemy z oddawaniem moczu, koniecznie zgłoście się do lekarza weterynarii i to jak najszybciej!