Podróż z kotem i psem – o czym musisz pamiętać
Zbliża się okres wakacji, a co za tym idzie, również częstszych podróży z psem lub kotem. Do takiego wyjazdu należy się dobrze przygotować, aby oszczędzić stresu swojemu pupilowi, i aby lepiej zaaklimatyzował się on na miejscu.
Podróż samochodem najlepiej jest zaplanować na godziny nocne lub poranne. Nie należy zwierzęcia wkładać do bardzo nagrzanego pojazdu, ale jednocześnie należy oszczędnie korzystać z klimatyzacji, powinna ona obniżyć temperaturę maksymalnie o pięć stopni wobec tej, która panuje na zewnątrz pojazdu. Nigdy nie należy także zostawiać zwierzęcia samego w pojeździe! W przypadku podróży pociągiem, autobusem, statkiem lub samolotem zastosowanie mają przepisy konkretnego przewoźnika – zapoznaj się z nimi z dużym wyprzedzeniem.
Klatka dla kota lub dla psa
Kota lub małego psa najlepiej jest przewozić w transporterze. Powinien on pozwalać na swobodne rozprostowanie łap czworonoga. Oczywiście wymagane są także postoje na zaspokojenie potrzeb fizjologicznych zwierzęcia. W trakcie zatrzymania się na parkingu, pies lub kot koniecznie muszą mieć założoną obrożę oraz smycz. Zwierzak może być bowiem oszołomiony i o nieszczęście nietrudno. W trakcie podróży pociągiem przed wypuszczeniem zwierzęcia, należy zapytać inne osoby w przedziale o zgodę.
Przy obroży zwierzaka powinna znaleźć się adresówka – lepiej dmuchać na zimne.
Ulubiona karma
W podróż należy zapakować zapas karmy, do jakiej pupil jest już przyzwyczajony. Na miejscu może ona nie być powszechnie dostępna, a zmiana w zakresie żywienia negatywnie odbić się może na zdrowiu i samopoczuciu zwierzęcia.
Leki i suplementy
Jeżeli pies lub kot jest w trakcie leczenia albo przyjmuje jakieś suplementy (np. Yarrowia Canifelox), nie powinno ich zabraknąć w torbie podróżnej. Dodatkowo warto jest spakować dodatkowe produkty, takie jak preparat odstraszający kleszcze (przyda się także w mieście) oraz specjalny zestaw do ich wyciągania, jałowe gaziki, wodę utlenioną.
Twój pupil bardzo boi się podróży? Porozmawiaj z weterynarzem o możliwości podania psu lub kotu łagodnych środków uspokajających, aby załagodzić najgorszy stres. To samo może dotyczyć również choroby lokomocyjnej.
Paszport
Nie zapomnij o paszporcie, jeżeli planujesz zagraniczny wyjazd z pupilem. Wyrobisz go w swojej leczniczy weterynaryjnej. Aby go móc otrzymać, zwierzak musi posiadać aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie oraz mieć wszczepiony chip lub być oznaczony tatuażem. Takie przepisy obowiązują na terenie UE. Niektóre kraje, na przykład Wielka Brytania i kraje Skandynawii mają dodatkowe obostrzenia, dlatego trzeba się z nimi koniecznie zapoznać.
Środki higieniczne
Środki higieniczne to bardziej prozaiczne elementy wyprawki podróżnej dla zwierzęcia, jednak nie należy o nich zapomnieć. Przyda się przede wszystkim coś do wytarcia ewentualnego moczu i ręcznik do przetarcia łap przed wejściem zwierzęcia do samochodu. Dobrym pomysłem jest duża mata do bagażnika, która zabezpieczy wnętrze auta nawet przed dużym psem. Wnętrze transportera warto wyłożyć podkładem higienicznym, takim samym, jaki służy do nauki czystości przez szczeniaka albo który wykorzystują rodzice niemowlaków. W przypadku psa konieczne są torebki na odchody.
Woda
W trakcie kilkugodzinnej podróży nie trzeba karmić zwierzęcia. Wręcz przeciwnie, przekarmienie może spowodować mdłości. Nie wolno jednak zapominać o wodzie. Przygotuj butelkę i zabierz miskę zwierzęcia. Zamiast tradycyjnej miski, możesz zaopatrzyć się w wygodną, zajmującą mało miejsca miskę składaną, na przykład silikonową.
Zabawki
Zabawki psa i kota, a także ulubiony kocyk lub nawet posłanie będą zwierzętom przypominać dom i sprawią, że łatwiej zniosą one pobyt w nowym miejscu i lepiej się zaaklimatyzują. Dodatkowo zabawki jak piłka lub frisbee pozwolą na aktywne spędzenie czasu ze swoim pupilem.